Past Award Winners

The NWTRPA has recognized many fantastic individuals over the years for their continuing efforts and achievements in promoting recreation and active living for all northerners. Below are listed the NWTRA’s past award winners:

2015

Award of Excellence – Cynthia White, Fort Smith

Innovation Award – Stephane Sevigny, Yellowknife

Scott McAdam Youth Leadership Award – Scott Klengenberg, Ulukhaktok

2015 CPRA Award of Merit – Shane Thompson, Yellowknife


Youth Centre Award of Excellence – SideDoor

2014

Award of Excellence – Mario Desforges, Yellowknife

Innovation Award –  Genevieve Cote, Fort Smith & Tumivut Program, Ulukhaktok

Scott McAdam Youth Leadership Award – Jacob Peffer, Inuvik

Honourary Life Membership – Juneva Green, Fort Smith

2013

Award of Excellence – Jill Taylor , Hay River

Innovation Award – Amanda Grobbecker , Yellowknife

Scott McAdam Youth Leadership Award – Jacqueline Thompson, Fort Simpson

Other Years

2012

  • Award of Excellence Winner – Ulukhaktok Youth Council
  • Innovation Award Winner – Denise Yuhas, Fort Smith
  • Scott McAdam Youth Leadership Award – Gabrielle Des Forges, Yellowknife

2011

  • Award of Excellence – Lois Philipp, Fort Providence
  • Innovation Award – Cynthia Wicks, Inuvik & Tlicho Government
  • Scott McAdam Youth Leadership Award – Taylor Phillips, Fort Smith
  • Honorary Life Member – Julian Tomlinson, Yellowknife

2010

  • Scott McAdam Youth Leadership Award – Sarah Hanthorn
  • Award of Merit – Johanna Elliott
  • Honourary Life Member – Theresa Ross, Inuvik
  • Recreation Leader Award – Tammy Buchanan, Hay River
  • Parks and Environmental Leadership Award – Taiga Adventure Camp (Kirsten Carthew)
  • Active Living Award – Wayne Greenland, Fort McPherson
  • Facility Excellence Award – Troy Kasook, Inuvik

2009

  • Scott McAdam Youth Leadership Award – Amber O’Reilly, Yellowknife
  • Facility Excellence Award – Tony Foliot “Snowking”, Yellowknife
  • Parks and Environmental Leadership Award – Deline/CPAWS-NWT

2008

  • Scott McAdam Youth Leadership Award – Greg Elias, Sachs Harbour
  • Kathleen Sullivan, Yellowknife\
  • Award of Merit- Janie Hobart, Fort Smith
  • Active Living Award – Craig Scott, Yellowknife
  • Facility Maintainers Award – Bruce Look and Robert Tumchewics, Yellowknife

2007

  • Scott McAdam Youth Leadership Award – Josh McDonald, Inuvik
  • Award of Merit – Bob White, Hay River
  • Honourary Life Member – Max Hall, Yellowknife
  • Facility Excellence Award – Kim Tybring, Hay River
  • Active Living Award – Shane Brewster, Inuvik
  • Parks and Environmental Leadership Award – Dave Fowler, Norman Wells